۵ مواد اولیه ضروری برای پخت کیک


ستاره رضایی ۱۴۰۱-۰۵-۱۹ 2:00 دقیقه مطالعه
iOS 14

 

۵ مواد اولیه ضروری برای پخت کیک

بیشتر مردم از پختن کیک، شیرینی لذت می‌برند، حتی صرفاً تماشای مراحل پخت یک کیک به مخاطب لذت می‌بخشد. در اینجا لیستی وجود دارد که به شما در شروع کار کمک می‌کند، زیرا حتی ساده‌ترین دستور العمل‌ها به برخی مواد اولیه نیاز دارند. فهرستی که در ادامه می‌بینید به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود، مانند آرد، خمیرمایه، شکر، نمک و غیره. این‌ها‌ اجزای اساسی در آشپزخانه شما برای پخت هستند. سپس، هر گروه مواد اولیه به زیرگروه‌های دیگری تقسیم‌بندی می‌شود. البته، آنچه برای یک کیک‌ساز ضروری است ممکن است برای یک آشپز جزء اساسی مواد اولیه‌ی غذا نباشد. با کسب تجربه بیشتر در پخت، شروع به تمرکز بر روی آنچه برای شما مهم است می‌کنید.

۱.آرد

به دلیل تطبیق پذیری آن در پخت می‌توان از آن برای تهیه همه چیز از کلوچه گرفته تا پنکیک و حتی خمیرپیتزا و تهیه‌ی نان خانگی استفاده کرد. آرد همه منظوره را می‌توان در انواع دستور پخت‌ها استفاده کرد. بافت سبک و کرکی دارد. آرد معمولاً از آسیاب شدن جوانه و سبوس گندم حاصل می‌شود که ترکیبی از گندم سخت با گلوتن بالا و گندم نرم با گلوتن پایین تهیه می‌شود. بسته به نوع پختی که دارید، آردهای مخصوص را به آشپزخانه‌ی خود اضافه کنید. در صورت امکان، در مقادیر کم خرید کنید تا مجبور نشوید کالاهای فاسد شدنی را  نگهداری کنید. از نوع آرد توصیه شده در دستور غذا برای بهترین نتیجه استفاده کنید. آرد را باید در یخچال یا در یک قفسه خنک و خشک در ظروف دربسته و ضد رطوبت نگهداری کنید. از آنجایی که حاوی بیشتر اجزای دانه گندم هستند، آرد گندم کامل و آرد غلات کامل (برخی آردها حاوی روغن گیاهی هستند.) سریع‌تر از آرد همه منظوره فاسد می‌شوند. برای افزایش ماندگاری، این آردها را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

۲.خمیر مایه

فرآیندهای شیمیایی ناشی از مخمرها، مخلوط ها و خمیر را با حباب‌های گاز کوچک پر می‌کند که به غذاهای پخته شده کیفیت بهتری می‌بخشد. مخمرهای شیمیایی و بیولوژیکی دو نوع متفاوت هستند.

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین یا بی‌کربنات سدیم یک خمیرمایه شیمیایی قلیایی است که با اسید و حرارت به مواد غذایی خمیرمایه واکنش نشان می‌دهد. محصولات لبنی تخمیر شده شامل دوغ، خامه ترش و ماست، و شکر قهوه‌ای، پودر کاکائو (غیر فراوری شده هلندی)، آب مرکبات، سرکه و خامه تارتار، نمونه‌هایی از اجزای اسیدی هستند که جوش شیرین را فعال می‌کنند.

بیکینگ پودر

جوش‌شیرین، نشاسته ذرت و یک اسید پودری مواد تشکیل دهنده بیکینگ پودر هستند. بیکینگ پودر از ترکیب باز با یک اسید ضعیف تشکیل می­شود، که واکنش این دو ماده، باعث آزاد سازی گاز دی اکسید کربن شده که این گاز، نقش پف دادن و حجم دادن به خمیر انواع شیرینی، کیک، شیرینی، نان، پنکیک و… را بر عهده دارد.

مخمر

از آنجایی که متابولیسم آلی و تولید دی اکسید کربن سلول‌های مخمر زمان می‌برد، مخمر یک خمیر مایه بیولوژیکی است که عملکرد بسیار کندتری نسبت به خمیر مایه‌های شیمیایی دارد. مخمر خشک فعال یا مخمر سریع را می‌توان ماه‌ها در آشپزخانه نگهداری کرد.

۳.شکر

شکر دانه ریز

هنگامی که شکر به عنوان یک ماده در دستور کیک و شیرینی گفته می‌شود، به شکر دانه ریز اشاره دارد. این نوع شکر که از آب نیشکر یا چغندر تهیه می‌شود، برای حذف ملاس طبیعی خالص شده و می‌توان آن را بیشتر تصفیه کرد تا سفید به نظر برسد. رنگ شکر خام برنزه می‌باشد.

پودر قند

پودر قند به صورت ذرات بسیار ریز آسیاب شده و با کمی نشاسته مخلوط می‌شود. پودر قند (شکر شیرینی‌پزی) توسط کیک‌سازان استفاده می‌شود. علاوه بر این، پاشیدن ملایم پودر قند بر روی کیک، شیرینی و دسر، کمک می‌کند تا دیزاین آن‌ها زیباتر به نظر برسد.

شکر  قهوه‌ای

مانند شکر سفید از نیشکر یا چغندر قند تهیه می‌شود. شکر قهوه‌ای در واقع شکری است که به صورت ناکامل و نیمه پالایش شده و به همین دلیل هنوز شیره قند را در خود دارد و به دلیل دارا بودن ملاس، رنگ آن قهوه‌ای می‌شود.

۴.نمک

نمک خوراکی

در پخت معمولی، از نمک خوراکی گرانول شده استفاده خواهید کرد. از آنجایی که مواد پخته شده ساده ممکن است طعم ناخوشایندی داشته باشند، برخی از کیک‌سازان استفاده از نمک خوراکی را انتخاب می‌کنند که یددار نشده باشد.

نمک دریا

نمک دریایی ترد و پوسته پوسته اغلب روی کیک یا شیرینی پخته شده پاشیده می‌شود. نه به عنوان یک مواد اولیه در کیک، بلکه به عنوان تزئین، از نمک دریا استفاده کنید.

۵.لبنیات

کره 

معمولاً از کره آب شده در شیرینی استفاده می‌شود اما می‌توانید از کره منجمد هم به راحتی استفاده کنید چون در حین هم زدن آب می‌شود. از کره در خمیر کیک، شیرینی و غیره استفاده می‌شود تا به محصولات پخته شده بافت نرم و طعم دلپذیری بدهد.

تخم‌مرغ

در شیرینی‌پزی، سفیده‌ی تخم‌مرغ را می‌توان از جمله مواد مهم و کاربردی دانست، که سبب پف کردن کیک می‌شود. اما ناگفته نماند که در رژیم‌های وگان برای پخت کیک از تخم دانه کتان، دانه چیا به جای تخم‌مرغ استفاده می‌شود.

شیر

در اکثر دستور پخت‌های انواع خمیر از شیر استفاده می‌شود. رطوبت را در بافت خمیرها فراهم می‌کند. برای پنکیک و وافل، باید یک لیتر شیر را در یخچال نگهداری کنید. اگرچه شیر کم‌چرب طعم قوی‌تری نسبت به شیر کامل دارد، اما می‌توانید آن‌ها را به نسبت ۱:۱ جایگزین کنید تا مطابق با ذائقه‌تان باشد.

5 مواد اولیه ضروری برای پخت کیک

 

ممنون از توجه شما

منابع: www.bakewithshivesh.com

ترجمه و تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود

 

برچسب‌ها :