تقویت ارزش غذایی زیتون


غزاله موسوی ۱۴۰۰-۰۴-۰۵ دقیقه مطالعه
iOS 14

 

زیتون

زیتون از قدیمی ترین درختان شناخته شده در جهان است که به دلیل ارزش غذایی بالای آن همیشه مورد توجه بوده است.

طبق تحقیقاتی که اخیرا در چین بر روی زیتون انجام شده است باعث افزایش ارزش غذایی آن شده است.

محبوبیت زیاد روغن مشتق شده از زیتون که به دلیل طعم تلخ آن است فواید زیادی برای سلامتی (ضد سرطان، ضد ویروس، ضد فشار خون) دارد. البته طعم تلخ روغن زیتون به دلیل وجود اولئوروپین است که اصل خواص روغن زیتون برای وجود این ماده در روغن زیتون است.

طی تحقیقاتی که قبلا انجام شده بود دانشمندان توانسته اند فقط دو نوع از توالی های ژنی زیتون را مطالعه کنند که برای اطلاع کامل از ژنوم آن نیاز به مطالعه کامل بر روی ژنوم زیتون است.

همچنین به دلیل توالی های زیاد تکراری در ژنوم و ماهیت پیچیده ی آنها این کار در زیتون بسیار دشوار است.

تحقیقات جدید

طی تحقیقات جدیدی که دانشمندان چینی انجام داده اند و با استفاده از آخرین فن آوری های تعیین توالی ژنوم، آنها توانسته یک ژنوم با کیفیت بالا در سطح کروموزوم پیدا کرده تا زیتون هایی را تولید کنند که از نظر وجود ماده اولئوروپین کاملا غنی باشند و در واقع بهترین نوع زیتون از لحاظ خاصیت را تولید کنند.

آنها برای انجام این مطالعه ابتدا نمونه برگهای زیتون اروپایی را جمع آوری کرده و DNA آن ها را استخراج کردند. سپس برای بدست آوردن توالی ژنوم آن ها از فن آوری های پیشرفته به نام توالی نسل سوم آکسفورد نانو پور استفاده کردند و هفت روش مختلف را برای تهیه ژنوم نهایی انجام دادند.

ژنوم نهایی بدست آمده علاوه بر مقایسه با سایر گونه های مرتبط با گیاه، تحت تجزیه و تحلیل فیلوژنتیک نیز قرار گرفت.

نتایج یافته های این تیم به شناسایی موفقیت آمیز ۹ خانواده ژنی با ۲۰۲ ژن درگیر در بیوسنتز اولوروپین بود که دو برابر بیشتر از یافته های قبلی است.

امید بر این است که با استفاده از یافته های جدید بتوان روغن زیتون هایی با ارزش غذایی بالا تولید کرد و از این روش های فناوری جدید درساخت میوه های مطلوب دیگر نیز استفاده شود.

ممنون از توجه شما

منبع: newfoodmagazine

تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود

 

برچسب‌ها :