تاریخ چیز کیک


غزاله موسوی ۱۴۰۰-۰۵-۱۰ دقیقه مطالعه
iOS 14

 

چیز کیک چیست

چیز کیک یک دسر شیرین است که از یک یا چند لایه تشکیل شده است. لایه اصلی غلیظ و شامل مخلوطی پنیری، نرم و تازه، تخم مرغ و شکر است.

لایه زیرین چیز کیک معمولا از بیسکویت خرد شده تشکیل شده است.

چیز کیک ممکن است پخته و یا بدون پخت درست شود.

چیز کیک معمولا طعمی شیرین دارد و به روش های مختلف مثل وانیل، ادویه جات، لیمو، شکلات و… طعم دار می شود.

اولین چیز کیک ممکن است در جزیره ساموس یونان ایجاد شده باشد. انسان شناسان فیزیکی قالب های پنیر را در آنجا کشف کردند که تاریخ آنها حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد بود. پنیر و محصولات پنیری به احتمال زیاد هزاران سال قبل از آن وجود داشته است. در یونان چیز کیک پنیری منبع خوبی برای انرژی در نظر گرفته می شد و شواهدی وجود دارد که آن را در اولین بازی های المپیک در ۷۷۶ قبل از میلاد به ورزشکاران سرو می کردند. عروس و دامادهای یونانی نیز از کیک پنیر به عنوان کیک عروسی استفاده می کردند. کیک های پنیری در آن زمان : آرد ، گندم ، عسل و پنیر به شکل کیک درآمده و پخته می شدند.

وقتی رومی ها یونان را فتح کردند دستور چیز کیک را به عنوان یک غنیمت جنگی با خود بردند. آنها آن دستور پخت را با پنیر خرد شده و تخم مرغ تغییر دادند این مواد زیر یک آجر داغ پخته می شد و گرم سرو می شد.

گاهی رومی ها پنیر را داخل شیرینی می ریختند. رومی ها کیک پنیری خود را “لیبوما” نامیدند و آنها را در موارد خاص سرو می کردند. مارکوس کاتو، سیاستمدار رومی در قرن اول قبل از میلاد، قدیمی ترین دستور تهیه کیک پنیر رومی را  کشف کرده است..

با گسترش امپراتوری رومی ها دستور العمل های کیک پنیر را برای اروپایی ها آوردند. بریتانیای کبیر و اروپای شرقی شروع به آزمایش راه هایی کردند تا روش مخصوص خود را در چیزکیک ها استفاده کنند.

در هر کشوری از اروپا دستور العمل ها با استفاده از مواد بومی هر منطقه شکل فرهنگی متفاوتی به خود گرفتند. در سال ۱۵۴۵ ، اولین کتاب آشپزی چاپ شد که در آن چیز کیک را به عنوان یک غذای شیرین که با آرد درست می شود نام برده است.

بعد از آن قدیمی ترین دستور العمل های چیز کیک در کتاب های یونان باستان یافت شد که در آن کتاب سه دستورالعمل کیک برای مصارف مذهبی نوشته شده است که در این میان کیک جفت شبیه به چیز کیک های امروزی است.

یک نسخه مدرن تر از چیز کیک به نام sambocode  که با گل سنبل و گلاب ساخته شده در کتاب forme of cury کتاب آشپز انگلیسی از سال ۱۳۹۰ یافت می شود. بر این اساس یکی از آشپز های معروف انگلیس به تام هستون بلومنتال استدلال کرده که چیز کیک یک اختراع انگلیسی است.

نام انگلیسی چیز کیک از قرن پانزدهم آمده که و شکل امروزی چیز کیک از قرن هجدهم به بعد رواج پیدا کرد. اروپایی ها در آن زمان شروع کردند به برداشت مخمر و افزودن تخم مرغ زده شده به چیز کیک و با از بین رفتن طعم مخمر و نانی شکل، طعم چیز کیک شبیه به دسر های امروزی شد.

پنیر های خامه ای تجاری مدرن آمریکایی در سال ۱۸۷۲ ایجاد شد. زمانی که ویلیام لارنس در نیویورک به دنبال راهی برای بازسازی پنیر نرم فرانسوی بود.

کیک پنیری مدرن در دو نوع مختلف عرضه می شود برخی از چیز کیک ها با پنیر خامه ای نپخته بر روی کیک قرار می گیرند و برخی دیگر به صورت پخته شده که نوع نپخته آن در آمریکا اختراع شد.

انواع مختلف چیز کیک در دنیا به روش های مختلف پخته می شود

آفریقا

چیز کیک آفریقایی

آقریقای جنوبی انواع مختلفی از چیز کیک را دارد. یکی از انواع محبوب آن با خامه، پنیر خامه ای، ژلاتین برای فیلینگ آن است.

لایه پایه آن نیز از بیسکویت و کره درست می شود که پخته نمی شود. این نوع چیز کیک شباهت زیادی به چیز کیک انگلیسی دارد که در آفریقای جنوبی و بریتانیا رایج است.

آسیا

طعم چیز کیک های پنیری به سبک آسیایی شامل ماتچا (پودر چای سبز ژاپنی) و انبه است. چیز کیک های سبک آسیایی از نظر طعم سبک تر است و گاهی بافت آن ها سبک و اسفنجی است. همچنین در پنیر کیک های آسیایی نسبت تخم مرغ به پنیر خامه ای بیشتر است.

در مقایسه با سایر چیز کیک های دنیا چیز کیک آسیایی به میزان قابل توجهی شیرین تر است.

هند

چیز کیک هندی

ایالت اودیشا در هند به پودای چنا شناخته می شود که نوعی چیز کیک است که از پخت چنا (نوعی پنیر خامه ای)، شکر و خشکبار درست می شود.

فیلیپین

چیز کیک فیلیپین

بهترین چیز کیک در فیلیپین کیک UBE است این کیک از پایه کراکر گراهام خرد شده درست شده و لایه بالایی آن پنیر خامه ای قرار دارد.

این کیک ماننده سایر کیک های UBE فیلیپین به رنگ بنفش است و می توان آنر ا هم به صورت پخته آماده کرد و هم بدون نیاز به پختن و در یخچال.

آلمان

چیز کیک آلمانی

چیز کیک سبک آلمانی از یک نوع پنیر آلمانی به نام کوارک ساخته می شود و پخته نمی شود.

چیز کیک گاهی با پنیر خامه ای معمولی نیز درست می شود اما سبک آلمانی آن معمولا از کوارک درست می شود.

لهستان

چیز کیک لهستانی

سرلیک لهستانی (نام چیز کیک لهستانی) یکی از محبوب ترین دسر های لهستانی است. این چیز کیک با استفاده از پنیر کوارک لهستانی درست می شود.

ممنون از توجه شما

منبع: cheesecake.com

تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود

 

 

برچسب‌ها :