تاریخچه تزیین کیک


غزاله موسوی ۱۴۰۰-۰۴-۰۶ دقیقه مطالعه
iOS 14

تعیین دقیق تاریخ اولین کیک کمی دشوار است امابه نظر می رسد که بابلی ها کیک را به مصری ها آموزش داده اند .

از روی تابلوی نقاشی شده مربوط به ۱۱۷۵ سال قبل از میلاد مسیح نانوایی را نشان می دهد که در آن چند نوع کیک و نان را پخته شده است. همچنین شواهد نشان می دهد که نان هایی شیرین شده مثل کیک و شیرینی در ۷۰۰ سال قبل از میلاد در مصر به فروش می رسیده است.

کیک های مناسبتی مختلف هر کدام تاریخچه جداگانه ای دارند که ما در اینجا به آن ها می پردازیم.

تاریخچه کیک های کریسمس: کیک های کریسمس تاریخچه طولانی دارند و در قرن هجدهم توسط ثروتمندان به عنوان کیک های شب دوازدهم پخته می شدند. آن ها یک لوبیا و یک نخود را داخل کیک قرار می دادند و هر کسی که نخود را پیدا کرد (ملکه جشن) و کسی که لوبیا را پیدا کرد پادشاه جشن خواهد بود.

کیک های عروسی: کیک های عروسی دارای تاریخچه ای طولانی تر و دارای سنت دیرینه تری هستند و تاریخچه تزئین کیک را به عنوان یک هنر نشان می دهد.

سنت ایجاد کیک برای عوسی به زمان روم باستان بر می گردد در آن زمان به طور سنتی برای خدایان میوه و آجیل می برند و برای مراسم های عروسی یک کیک را روی سر عروس گذاشته و نزد خدایان می رفتند تا خدایان برای آن ها برکت و نعمت ببخشند که  این مراسم مراسم تاج گذاری عروس نامیده می شد.

این رسم توسط جولیس سزار، در ۵۴ سال قبل از میلاد با انگلستان برده شد و بخشی از رسم های محلی آن ها شد. در آن زمان در ابتد فقط خانواده های ثروتمند می توانستند این رسم را انجام دهند و خانواده های فقیر تر فقط نان و گندم روی سر عروس ها می گذاشتند.

مراسم تاجگذاری عروس فقط تا ۲۰۰ سال قبل ادامه داشت و بعد از آن عروس ها روی سر خود گندم و نان می گذاشتند و به همه ی مهمان ها یک تکه کیک می دادند.

اولین تزئینات

تزیینات کیک های عروسی اولین بار در انگلستان برای ملکه الیزابت ساخته شد که بیشتر تزیینات آن با خمیر بادام و به صورت قالب گیری بود که البته آن دوران تجمل گرایی بسیار زیاد شد.

در آن زمان برای میهمان ها در انگلستان کیک های کوچک جداگانه درست می کردند که مردم آن ها را خرد کنند و بر سر عروس بریزند و برای عروس و داماد یک کیک بزرگ درست می کردن که نماد سعادت و بچه های زیاد بوده است.

زمانی که چارلز دوم در سال ۱۶۶۰ از تبعید فرانسه به انگلستان برگشت و سلطنت را پس گرفت. طرز پخت غذاها و شیرینی های فرانسوی مورد علاقه خود را با خود آورد.

در آن زمان آشپز های انگلستان ایده تزئین کیک ها با پودرقند را دادند که طرفداران زیادی را به خود جذب کرد با اجرای این ایده همه ی سرآشپز های بزرگ اروپا و آشپز های سرارسر دنیا در تلاش بودند تا ایده های جالب تر برای تزئینات کیک بدهند و رقابت زیادی بین آشپز ها وجود داشت و هر کدام در تلاش بودند که کیک مناسب سفره پادشاه را تزئین کنند.

ساخت مجسمه های شکری از قرن هفدهم در ایتالیا آغاز شد

از شکر برای استفاده در کار های هنری برای موارد خاص استفاده می کردند اما با این وجود تا دهه ۱۷۶۰ همه ی ترکیباتی که امروزه در کیک ها استفاده می شوند وجود نداشت. از مشهورترین قنادی های آن زمان آنتوان کارم بود که با نقش و نگار های روی کیک هایش نشان میدهد که برای تزییات از پاستیلاژ استفاده کرده است. همچنین او هنر تزیینات را به معماری تشبیه کرده است و در تزییناتش از نقاشی های معماری استفاده میکرده.

با کشف استفاده از پودر قند بر روی کیک ها در انگلستان دیگر کیک ها را خرد نمی کردند بلکه پودر قند را بر سر عروس می ریختند و کیک عسلی که با مایه خمیر درست شده بود را به عنوان کیک اصلی استفاده می کردند.

سنت تاج گذاری توسط کیک تا زمان ویکتوریا ادامه داشت بعد از آن کیک های مراسم عروسی به دو قسمت تقسیم شد بخش کیک داماد که کیک های ساده بودند و آن را تکه تکه می کردند تا مهمان ها آن را به خانه ببرند و کیک عروس که تجملی تر و تزئینات بیشتری داشت و به عنوان دسر در جشن عروسی پذیرایی می شد.

کیک های چند لایه

از اوایل قرن بیستم کیک ها به صورت لایه لایه و چند طبقه تغییر پیدا کردند که بیشتر برای خانواده های سلطنتی استفاده می شد و خانواده های متوسط از همان کیک های ساده تزیین شده استفاده می کردند و یا برای افزایش ارتفاع روی آن گلدان می گذاشتند به مرور زمان کیک سه طبقه با نماد زن – شوهر و ابدیت حتی اگر برای تعداد مهمان ها آن مقدار کیک اضافه بود جزء سنت در آن زمان قرار گرفت.

جنگ جهانی دوم

در جنگ جهانی دوم از میزان رشد و پیشرفت عرصه کیک سازی کاسته شد و کتاب های کم تری در این زمینه چاپ شد. هم چنین به دلیل محدودیت وجود قند تزیینات کیک ها نیز بسیار ساده شد.

رسم بریدن کیک

رسم بریدن کیک توسط عروس و داماد از دهه ۱۹۳۰ شروع شد. در آن زمان کیک های چند لایه جزء سنت مردم انگلیس قرار گرفت.

داماد با استفاده از چاقو یا شمشیر به عروس کمک می کرد تا کیک را برش بزند. همچنین تزئینات روی کیک با نعل اسب به نماد خوش شانسی و یا کفش های ریز عروس ( به نماد اعطای عروس به داماد توسط پدرش).

در سیصد سال گذشته تغییرات زیادی در مدل کیک های عروسی به وجود آمده است از جمله تهیه خمیر قندی که اولین بار در کتاب دلخوشی ها در سال ۱۶۰۹ نوشته شده در آن مایه خمیر با قند، پودر نشاسته درست شده است که با گل های کوبیده رنگ و طعم پیدا کردند.

امروزه ثابت شده که با استفاده از قدرت تخیل و ابتکار می توان کیک های جذاب درست کرد.

ممنون از توجه شما

منبع: confectionarychalet

تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود

 

 

برچسب‌ها :