نقش کره در انواع پخت کیک و شیرینی


ستاره رضایی ۱۴۰۱-۰۶-۱۹ 2:00 دقیقه مطالعه
iOS 14

 

نقش کره در انواع پخت کیک و شیرینی

در پخت و پز لذت بسیار زیادی وجود دارد و بیشتر از آن، دانستن اینکه چگونه مواد ساده‌ای مانند کره را می‌توان به دسرهای خوشمزه مانند کوکی‌ها، کیک‌ها و موارد دیگر تبدیل کرد. کره خوشمزه است، اما نقش فوق العاده مهمی در پخت دارد. این مقاله در مورد کاربرد کره در  انواع پخت دسرها، کیک‌ها و شیرینی‌ها می‌باشد، همچنین در مورد برخی از نکات و ترفندها صحبت می‌شود.

کره چیست؟

کره یکی از مهم ترین مواد برای پخت است. کره، چربی جامدی است که از کوبیدن خامه به دست می‌آید. فرآیند کوبیدن خامه، چربی‌های جامد را از دوغ جدا می‌کند. اگر تا به حال خامه پرچرب هم زده‌اید و به طور تصادفی آن را برای مدت طولانی هم زده‌اید، به راحتی کره خانگی به دست می‌آورید.

کره معمولاً به عنوان چربی شناخته می‌شود اما در واقع فقط از ۷۵٪ چربی تشکیل شده است. بقیه آن آب است که با چربی امولسیون می‌شود. بنابراین در طول فرآیند پخت، این آب تبخیر می‌شود و بخار آن چیزی است که باعث پف کردن کیک، شیرینی، پخته شده شما می‌شود.

وقتی کره را به دستور غذا اضافه می‌کنیم، به هر شکلی که باشد، در حال تصمیم گیری در مورد نقش آن در آن دستور غذا هستیم. مثلاً در خمیر پای از کره سرد مکعبی استفاده می‌کنیم و سپس آرد را با کره می‌پوشانیم. کاری که کره انجام می‌دهد این است که به پای‌های شما بافت پوسته پوسته‌ای می‌دهد. به همین ترتیب، وقتی کره نرم شده را با شکر برای خمیر شیرینی خامه‌ای هم می‌زنید، هوای زیادی را در این فرآیند به دام می‌اندازید که برای بافت مناسب به کوکی‌ها لازم است! بنابراین در واقع این شما و نوع دستور پخت هست که تصمیم می‌گیرید کره چه نقشی در دسری که درست می‌کنید داشته باشد.

تفاوت بین کره سرد، نرم شده و ذوب شده

انتخاب نوع کره برای به دست آوردن بافت مناسب در دسرها بسیار مهم است.

۱.کره سرد:

کره‌ای که از محیط سرد گرفته می‌شود، کره سفت شده است. این شکل کره‌ای است که برای خمیرهای پای و تارت نیاز دارید. کره به این شکل به راحتی شکل خود را حفظ می‌کند و برای پوسته پوسته شدن و ترد شدن دسرها استفاده می‌شود. وقتی کره سفت با آرد مالیده می‌شود (مثلاً در پای) و سپس در معرض حرارت قرار می‌گیرد، خمیر را بلند می‌کند و لایه‌های زیبایی ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که تارت‌ها و پای‌ها، بافت تردی دارند. همه‌ی این‌ بافت‌ها به خاطر  استفاده از کره است.‌

۲.کره نرم شده:

این همان چیزی است که اکثر دستورالعمل‌ها به آن نیاز دارند. کره‌ای که سفت یا ذوب نشده باشد، کره‌ای که وقتی آن را با انگشت فشار می‌دهید، فرورفتگی می‌بینید. به این کره نرم شده یا کره استاندارد دمای اتاق می‌گویند. کره در حالت نرم شده با شکر به خوبی امولسیون می‌شود و در این مرحله اجازه می‌دهد تا هوای زیادی وارد شود. این به نوبه خود، مواد پخته شده شما را حجم می‌دهد و آن‌ها را سبک، لطیف و مطبوع می‌کند. با این حال، درک این نکته مهم است که حتی اگر کره نقش بسیار مهمی دارد، این فقط کره نیست که دسرهای شما را از نظر بافت عالی می‌کند بلکه عوامل دیگر از جمله دمای مناسب فر و غیره بستگی دارد.

۳.کره ذوب شده:

کره ذوب شده طلای مایع است. کره ذوب شده زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید به دسر خود بافتی متراکم و جویدنی بدهید. از این حالت کره در پخت دسرهایی مانند براونی استفاده می‌شود زیرا مواد آن را لذیذ نگه می‌دارد.

چگونه بفهمیم که کره نرم شده است یا خیر؟

از آنجایی که بیشتر دستور العمل‌ها به کره نرم شده نیاز دارند، بهتر است در مورد کره نرم شده با جزئیات بیشتری صحبت کنیم. چگونه می‌توانید بررسی کنید که کره شما نرم شده است یا نه. این است که تخته کره خود را بردارید و با انگشت خود یک شناسه در آن ایجاد کنید. اگر کره نرم شود، به راحتی یک فرورفتگی ایجاد می‌کند، اما به راحتی در کره فرو نمی‌رود و نمی‌لغزد. یک راه دیگر برای تشخیص اینکه کره شما نرم شده است این است که کره براق یا چرب یا گرم نباشد. اگر دماسنج آشپزخانه دارید، می‌توانید با بررسی دما متوجه شوید که کره شما نرم شده است یا خیر، باید حدود ۱۸ درجه سانتیگراد باشد.

سه روش برای به دست آوردن کره نرم شده:

  • اجازه دهید، کره ۲ الی ۳ ساعت در دمای محیط قرار بگیرد. (روش اول)
  • کره سرد خود را در یک ظرف ماکروویو بریزید و در فواصل زمانی ۵ ثانیه‌ای در ماکروویو حرارت دهید تا به غلظت دلخواه برسد. (روش دوم)
  • در یک ظرف آب بریزید و داخل ماکروویو قرار دهید تا به جوش بیاید. (روش سوم)
  • سپس ظرف کره سرد را داخل این آب جوش بگذارید و بعد از ۲۰ ثانیه، آن‌ها را خارج کنید.
  • حرارت داده شده توسط آب داغ، کره شما را بعد از ۱۵ دقیقه، نرم می‌کند.

از کدام کره استفاده کنیم؟

در اکثر دستورالعمل‌ها از کره شور استفاده می‌شود زیرا شیرینی دسرها را به خوبی متعادل می‌کند. اما با این حال استفاده از کره نمکی، یک چیز شخصی است. شما می‌توانید سراغ کره بدون نمک بروید. این نوع کره هم، کیفیت بسیار مطلوبی دارد، که به راحتی می‌توانید آن را در هر فروشگاهی تهیه کنید. انتخاب کره نمکی یا بدون نمک در بافت دسرهای شما تأثیر چندانی ایجاد نمی‌کند فقط کمی در طعم کیک و شیرینی شما تأثیر دارد.

نقش کره در انواع پخت کیک و شیرینی

ممنون از توجه شما

منابع: www.bakewithshivesh.com

ترجمه و تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود.

برچسب‌ها :