مشکلات رایج در پخت کیک و راه حل‌های آن


ستاره رضایی ۱۴۰۱-۰۷-۲۴ 02:00 دقیقه مطالعه
iOS 14

 

مشکلات رایج در پخت کیک و راه حل‌های آن

در پخت کیک مشکلات گوناگونی ممکن است پیش بیاید. حتما برای شما هم پیش آمده است، گاهی روی کیک ترک برمی‌دارد. گاهی کیک پف نمیکند و گاهی پف آن میخوابد. گاهی هم کیک به قالب میچسبد و به شکل دلخواه در نمی آید. در این مقاله میخواهیم مشکلات رایج در پخت کیک را مرحله به مرحله مطرح کنیم. با بیان مشکلات رایج در پخت کیک و راه حل‌های آن شما میتوانید به سادگی کیک‌های خوشمزه، زیبا و بی‌نقص درست کنید.

مشکل اول: چرا کیک حالت بهم چسبیده و خیس بعد از پخت دارد؟

وقتی کیک خود را از فر بیرون می آورید، یک برش بزنید و می‌بینید که پف نمی‌کند. خیس است، تقریباً به دندان شما می‌چسبد. یک کیک متراکم(چسبیده و خیس) اساساً فقط کیکی است که در وهله اول هوای کافی در خمیر وارد نشده است. شاید فراموش کرده‌اید که تخم مرغ را اضافه کنید، یا خمیر را کمی با شدت مخلوط کرده‌اید و اجازه داده‌اید همه هوا خارج شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود ما کیک های غلیظ و صمغی پیدا کنیم، استفاده از یک عامل خمیر مایه بد، تاریخ مصرف گذشته است. بیکینگ پودر و جوش شیرین دارای تاریخ انقضا هستند که پس از آن غیر قابل استفاده می‌شوند و حتما باید دور ریخته شوند. استفاده از آرد بیش از حد ذکر شده در دستور نیز باعث می‌شود کیک آن‌طور که می‌خواهید هوا داخلش جریان نداشته باشد.

راه حل:

درسی که در اینجا وجود دارد این است که وقت خود را در این فرآیند صرف کنید. اگر از کره یا روغن و شکر در خمیر کیک خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آن را به خوبی مخلوط کرده اید زیرا در اینجاست که تمام هوا را در خمیر خود وارد می کنید. به شما عزیزان توصیه می‌کنیم مواد را مخلوط کنید تا ببینید شکر به خوبی حل می‌شود و رنگ آن روشن تر می‌شود. اینگونه می‌دانید که هوای کافی را وارد مواد کیک خود کرده‌اید. قبل از خرید مواد خمیر مایه، تاریخ انقضای آن‌ها را بررسی کنید و به سراغ مواردی بروید که از تاریخ بسته بندی انقضا طولانی‌تری دارند.

مشکل دوم:چرا کیک بعد از پخت به قالب می‌چسبد؟

آیا خمیر کیک خود را قبل از اینکه آن را چرب کنید، مستقیماً در قالب ریختید؟ این احتمالا یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که هنگام پخت کیک می‌توانید مرتکب شوید. تصور کنید تمام تلاش خود را برای درست کردن خمیر انجام دهید و سپس یک اشتباه کوچک منجر به این شود که اصلاً کیک بعد از پخت از قالب جدا نشود.

راه حل:

شما باید قالب کیک خود را چرب کنید و خط بکشید. حتما قالب خود را با کره آب شده یا روغن، آغشته کنید و بعد مواد کیک رو در قالب بریزید و یا از کاغذ روغنی در قالب کیک استفاده کنید به طوری که تمام دیواره‌های قالب شما را بپوشاند.

مشکل سوم: چرا  وسط کیک در هنگام پخت فرو میرود؟

تصور کنید، کنار فر ایستاده‌اید و می‌بینید که کیک‌تان بالا می‌آید، اما به آرامی و پیوسته در وسط فرو می‌رود. ممکن است سریع در فر را باز کنید و آن را بیرون بیاورید اما همین کار باعث می‌شود وسط کیک بیشتر فرو برود.

راه حل:

کیک های فرو رفته همیشه سیگنال دمای نامتناسب فر را نشان می‌دهند. بنابراین کاری که باید انجام داد این است که به سراغ بهترین دوست شیرین‌پزی خود  بروی یک تایمر فر. به شما می‌گوید که آیا دمای داخل فر در واقع دمایی است که شما میخواهید یا نه. اگر بالا یا پایین است، باید فر خود را چک کنید! همچنین کیک خود را هنگام پخت و به خصوص قبل از اینکه به مرز ۱۵ دقیقه برسد بیرون نیاورید. وقتی کیک خود را از وسط بیرون می آورید، منجر به نوسان دما بین فر و بیرون می‌شود. کیک شما در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد در حال پخت است و شما ناگهان آن را بیرون می آورید و در دمای اتاق قرار می‌دهید. این کیک شما را درست نمی کند، بیشتر آن را  فرو رفته می‌کند.

مشکل چهارم: چرا بعد از پخت، بالای کیک ترک می‌خورد؟

این یکی از مشکلات رایجی است که از بسیاری از کیک‌سازها سؤال می‌شود که باید چه کاری انجام داد تا بعد از پخت، بالای کیک ترک نخورد. راه حلش همینجاست.

راه حل:

ترک‌ها اغلب مقصر فرهایی هستند که خیلی داغ هستند! ممکن است کیک خود را روی طبقه‌ی اشتباهی نگه دارید، بنابراین کیک را به طبقه بالایی نزدیک می‌کنید. این کار باعث می‌شود که از بالا گرمای زیادی به آن وارد شود و در قسمت بالایی آن ترک بدی ایجاد کند. بنابراین مطمئن شوید که کیک را روی قفسه مرکزی قرار می‌دهید و هر دو میله را روی آن قرار می‌دهید. با این کار از هر طرف حرارت مساوی به کیک می رسد. و اگر احساس می‌کنید که هنوز ترک می‌خورد، با استفاده از دماسنج فر، دمای فر را بررسی کنید. اگر دمای آن بالاتر از دمایی است که می‌خواهید کیک خود را در آن بپزید، دمای آن را تغییر دهید.

مشکل پنجم: چرا تاپینگ‌ها (میوه‌های طبیعی) بعد از پخت توی کیک فرو می‌روند و روی کیک نمی‌مانند؟

هیچ چیز در دنیا شگفت‌انگیزتر از یک کیک پخته شده با میوه‌های تازه نیست، اما میوه‌های تازه معمولاً سنگین هستند و می‌توانند در حین پخت به پایین فرو بروند و شما آن کیک زیبایی را که به دنبالش بودید و می‌پختید، نخواهید داشت.

راه حل:

هنگامی که در حال پختن کیکی هستید که باید مقداری میوه داشته باشد، باید خمیری را انتخاب کنید که قوام بیشتری داشته باشد. کاری که این نوع خمیر انجام می‌دهد این است که میوه‌ها را نگه می‌دارد و از فرو رفتن آن‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین میوه‌هایی که آب یا رطوبت زیادی دارند نسبت به میوه‌هایی که از نظر آب سبک تر هستند، تمایل بیشتری به فرو رفتن دارند.

مشکلات رایج در پخت کیک و راه حل‌های آن

ممنون از توجه شما

منابع: www.bakewithshivesh.com

ترجمه و تهیه شده توسط تیم کیک آنلاین

سفارش آنلاین کیک در ایران

  

همراهی شما در صفحات اجتماعی کیک آنلاین باعث خوشحالی ما خواهد بود.

 

برچسب‌ها :